👤

Va rog mult mult ajutati-ma !
Calculeaza masa carbonatului de sodiu si volumul apei necesare pt pregatirea a 200 g de solutie cu partea de masa de Na2CO3 egala cu a) 3% b) 5%


Răspuns :

a) m (sub.diz) = 6g             V(H₂O)=194g/ml
b) m(sub.diz)=10g            V(H₂O)190g/ml