Răspuns :
P1=L1/t1⇒P1=10³/2=500J
P2=L2/t2⇒P2=10⁶/3600=277J, deci primul
P2=L2/t2⇒P2=10⁶/3600=277J, deci primul
P₁ = 1KJ / 2sec = 500J/sec
P₂ = 1MJ / 3600sec = 1000000J/3600sec = 277.777J/sec
Rezulta ca primul motor are putere mai mare
P₂ = 1MJ / 3600sec = 1000000J/3600sec = 277.777J/sec
Rezulta ca primul motor are putere mai mare
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!