👤

O mașină consuma 6,5 litri la 100 km .Câți litri de benzina cununa mașină pentru 225 km


Răspuns :

regula de trei simpla:

6,5 l ..............100 km
x l .................225 km

x = 6,5 * 225 :100
x = 14, 625 l 
adica la 225 km, masina va consuma 14, 625 litri
100km..........6,5l
225km............x
x=[tex] \frac{225.6,5}{100} =14,625 l[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari