👤

Un pulover costa 40 lei.Puloverul se scumpeste cu 10%.Dupa scumpire puloverul costa ...
A)50 lei...........B)30lei...........C)44lei...........D)45lei


Răspuns :

40+40x10/100=40 +40/10=40+4=44 lei (C)