👤

un fermier a recoltat intr-o toamna 18 tone de cartofi.El a sortat cartofii,alegand 14 q (cei mai mici) pentru insamantare,600 kg (cei mai mari) pentru consumul propriu,iar restul pentru vanzare.
Aflati cate tone de cartofi ar trebui sa vanda fermierul?
URGENT VA ROG!!!


Răspuns :

18 t=18000 kg 14q=1400 kg Pt el=600kg Rămân -18000-2000=16000 kg pt vanzare