👤

La bornele retelei de iluminat de 110w se conecteaza 100 de becuri legate in paralel daca fiecare bec este strabatut de 0,4 A sa se calculeze:
a)Rezistenta unui bec
b)Rezistenta becurilor
c)Rezistenta in retea !!!!!!!


Răspuns :

U=110V
n=100
I1=0,4A
Sccrii legea K pentru nodul de retea I=n*I1
si afli intensitatea care circula prin toata gruparea de becuri legate in paralel.
Scrii legea Ohm
I=U/Rp de unde scoti Rp, rezistenta becurilor legate in paralel
Rp=U/I
si ai rezolvat b)
Legand cele n becuri de rezistenta R in paralel, obtii o rezistenta echivalenta Rp=R/n de unde
R=n*Rp si ai rezolvat a)
Punctul c) nu inteleg ce cere!
Faci calculele!
Succes!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari