👤

Ce masa trebuie sa aiba un corp pentru ca ridicandu-l vertical, uniform, pe o distanta d=1m , sa efectueze lucru mecanic L=1J? 

Răspuns :

L=Fxd
deoarece miscarea este uniforma F=G=mg, iar distanta parcursa este h
L=mgd⇒m=L/gxd
daca g= 10m/s²⇒m=0.1 kg