👤

Un tractor ara 1,2 ha timp de 2 ore,dezvoltand o putere de 60 kw.Determinati forta de tractiune ce actioneaza asupra plugului cu latimea de 1m si lucrul mecanic efectuat de tractor.

Răspuns :

P=[tex] \frac{L}{t} [/tex]
60kW=[tex] \frac{L}{120min} [/tex]
L=60000W×7200s
L=432000000J
L=432MJ
L=F×d
432MJ=F×1⇒F=432MJ