Răspuns :
Notam cu p perele si cu m merele . Din datele problemei rezulta ca p=1+ m => 10 kg mere= 5 kg pere => perele costa de doua ori mai mult de cat merele.Adica p=2m.Din cele doua relatii (p=2m si p=1+m ) rezulta ca 2m=1+m .Scadem m si obtinem ca m=1 leu,iar p =1+1= 2 lei.Ca sa cumperi 5 kg de pere sau 10 kg de mere ai nevoie de 2×5=10 lei.
1kg pere=1leu+1kg mere
⇒5kg pere=5lei+5kg mere;
⇒5kg pere=10kg mere
⇒5lei+5kg mere=10kg mere
⇒5lei=5kg mere
⇒10kg mere=5lei·2=10lei[am];
⇒5kg pere=5lei+5kg mere;
⇒5kg pere=10kg mere
⇒5lei+5kg mere=10kg mere
⇒5lei=5kg mere
⇒10kg mere=5lei·2=10lei[am];
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!