👤

calculeaza masa de soda caustica NaOH care este necesara pentru a prepara o solutie cu masa de 400 g  cu partea de masa de NaOH 10%



Răspuns :

md=?
ms=400g
c%=10%
md= [tex] \frac{c*ms}{100} [/tex]=[tex] \frac{10*400}{100} [/tex]=40g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari