Calculati:-raportul atomic pentru acid sulfuros -raportul de masa pentru acid sulfuros -masa moleculara pentru acid sulfuros -comparatia procentuala pentr acid sulfuros -cantitatea de oxicen cuprinsa in 3 moli de acid sulfuros -cate grame de acid sulfuros se gasesc cuprinse in 32g de oxigen
1)H2SO3 => 2:1:3 2)H2SO3=>2:32:48 =>1:16:24 3)M H2SO3= 2+32+48 =80 GRAME/MOL 4)1 mol H2SO3 ............48 g O 3 MOLI...........X GRAME OXIGEN X=144 GRAME O 5) ultima nu are logica !!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!