Răspuns :
t=√2·h totul supra g(acceleratia graitationala care este≈10m/s²)
dupa ce ai aflat timpul, inlocuiesti in formula :v=g·t (de unde il scoti pe v)
t-timp
h-inaltimea la care se afla corpul
v-viteza
dupa ce ai aflat timpul, inlocuiesti in formula :v=g·t (de unde il scoti pe v)
t-timp
h-inaltimea la care se afla corpul
v-viteza
piatra va executa o miscarea accelerata sub actiunea greutatii
v=2gh (ecuatia lui Galilei)
v1=100 m/s
v2=200m/s
am considerat g=10 m/s²
v=2gh (ecuatia lui Galilei)
v1=100 m/s
v2=200m/s
am considerat g=10 m/s²
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!