La un magazin s-au adus 480kg de zahar. In prima zi s-au vandut 2 supra 3 din intreaga canitate cu 3 lei kg , iar a doua zi s-a vandut jumatate din zaharul ramas. Ce suma trebuie incasata pe zaharul ramas daca pretul unui kg a ramas acelasi?
1 zi: 2/3*480kg ( se simplifica 3 cu 480); 2*160kg=320kg=>320*3=960 lei rest: 480-360=140kg a 2-a zi: 140/2=70kg=>70kg*3=210 lei trebuie incasati. Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!