Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Banuiesc ca punctul inseamna de fapt virgula, deci 36.5 se citeste 36 virgula 5, 1.18 se citeste 1 virgula 18, iar 0.5 M inseamna 0 virgula 5 molar. In aceasta ipoteza voi rezolva.
Determinam numarul de moli de HCl ce se gasesc in 100 cm cubi solutie HCl 0,5 M.
Concentratia molara = numar moli substanta dizolvata n/volumul solutiei vs(in litri).
Se stie ca: 1 litru = 1 dm cub = 1000 ml = 1000 cm cubi.
In cazul dat: vs1 = 100 cm cubi = 0,1 dm cubi = 0,1 litri.
Deci: 0,5 = n/0,1, de unde n = 0,5*0,1 = 0,05(moli HCl).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36, 5(g/mol).
Masa de HCl continuta in cei 0,05 moli HCl este 0,05*36,5 = 1,825(g HCl).
Deci in solutia initiala de HCl se gasesc dizolvate 1,825 g HCl. Aceasta este masa dizolvata md. Din formula concentratiei procentuale se determina masa de solutie(ms) de HCl 36,5%.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*1,825/36,5 = 5(g solutie HCl 36,5%).
Determinam volumul acestei solutii de HCl(vs) din formula densitatii(ro):
ro = ms/vs, de unde vs = ms/ro = 5/1,18 = aprox. 4,237 = aprox. 4,24(ml solutie HCl 36,5%).
Asta este parerea mea.
Banuiesc ca punctul inseamna de fapt virgula, deci 36.5 se citeste 36 virgula 5, 1.18 se citeste 1 virgula 18, iar 0.5 M inseamna 0 virgula 5 molar. In aceasta ipoteza voi rezolva.
Determinam numarul de moli de HCl ce se gasesc in 100 cm cubi solutie HCl 0,5 M.
Concentratia molara = numar moli substanta dizolvata n/volumul solutiei vs(in litri).
Se stie ca: 1 litru = 1 dm cub = 1000 ml = 1000 cm cubi.
In cazul dat: vs1 = 100 cm cubi = 0,1 dm cubi = 0,1 litri.
Deci: 0,5 = n/0,1, de unde n = 0,5*0,1 = 0,05(moli HCl).
Masa molara a HCl este 1*1 + 1*35,5 = 36, 5(g/mol).
Masa de HCl continuta in cei 0,05 moli HCl este 0,05*36,5 = 1,825(g HCl).
Deci in solutia initiala de HCl se gasesc dizolvate 1,825 g HCl. Aceasta este masa dizolvata md. Din formula concentratiei procentuale se determina masa de solutie(ms) de HCl 36,5%.
c = 100*md/ms, de unde ms = 100*md/c = 100*1,825/36,5 = 5(g solutie HCl 36,5%).
Determinam volumul acestei solutii de HCl(vs) din formula densitatii(ro):
ro = ms/vs, de unde vs = ms/ro = 5/1,18 = aprox. 4,237 = aprox. 4,24(ml solutie HCl 36,5%).
Asta este parerea mea.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!