👤

Echipa gama a luat o proba de sol cu masa de 160g si cu volumul de 50cm cubi.calculeaza densitatea probei de sol exprimand rezultatul pe kg pe metru cub.
Imi trebuie urgent pentru maine . please!


Răspuns :

m=160g;V=50cm³;
⇒p=m/V
⇒p=160g/50cm³
⇒p=3,2g/cm³
⇒3,2g/cm³=3200kg/m³;[densitatea probei de sol];
**************************
Vezi imaginea PUTEREDINU