👤

Transformati:
1) V=72 km/h ----------> m/s
2) V=54 dc/m ----------> m/s
3) ρ= 25 g/cm³ ---------> kg/m³
4) ρ= 35 mg/mm³ -------> kg/m³
Va rog sa ma ajutati nu inteleg:|


Răspuns :

a)72km=720m
1h=60min=360sec
V=720/360 m/s= 2m/s

b)54dm= 5,4m
1min=60 sec
V=5,4/60 m/s= 0,09 m/s

c)25g= 0,25kg
1cm³= 0,000 01m³
p=0,25 /0,000 01 kg/m³= 250 000 kg/m³

d)35mg= 0,00 035kg
1mm³=0,000 000 01m³
p=0,00 035/0, 000 000 01 kg/m³=  35 000 kg/m³