👤

Daca Vlad cumpăra doua caiete ar ramane cu 8lei.Daca ar cumpara cinci caiete ar mai avea nevoie de 13lei.Cati lei are Vlad?




Răspuns :

 c c + 8 lei
c c | c c c - 13 lei
          ↓
3 caiete costs 8 lei + 13 lei = 21 lei     
1 caiet ⇒ 21 lei : 3 = 7 lei
Vlad ⇒ 2 x 7 lei = 14 lei + 8 leio = 22 lei