a)Ce lungime trebuie sa aiba planul inclinat cu inaltimea de 1m , pentru a ridica uniform o greutate cu masa de 90kg sub actiunea unei forte de 180 N . b) Care este valoaea raportului h \l al unui plan inclinat , daca castigul in forta este de 5 ori ? c ) Un muncitor ridica uniform o greutate de 100 kg , folosind un plan inclinat cu lungimea de 2m si inaltimea de 1m . Determina modul fortei active aplicate de muncitor
A. se desc G dupa doua directii Gn=Gcosα, Gt=Gsinα F-Gt=0 , F=Gt=Gsinα⇒sinα=F/G=2 sinα=h/l=2⇒l=h/2=0.5 m B. sinα=5F/G=10 C. F=Gsinα=Gxh/l=mgh/l=100x9.8x1/2=490 N
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!