👤

Strutul este un excelent alergator ,putand atinge ziteza v =72 KM/H .Calculeaza distanta parcursa de un strut care alearga cu aceasta viteza un timp Dt =30s. Exprima rezultatul in metri


Răspuns :

1 ora-72 KM               (72000 metri)
1 minut-1200 metri             (1 minut-60sec.)
30 sec.- 600 metri

Stii ca v=72km/h=20m/s (sper ca stii sa faci transformarea).
S=v*t=20*30=600m
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari