👤

Dintr-o sticluta de 100ml de sirop , Stefana a consumat cate 5 ml de 3 ori pe zi.Cati ml de sirop au ramas in sticluta ,daca fetita a consumat sirop o saptamana?


Răspuns :

O zi: 5×3=15 O saptamana: 15×7=105 Face -5
 intr o  zi =5x3 =15                o  sapt  =  7x15 =105            daca  sticluta  are  100 ml      atunci  fetita  mai   are   nevoie  de  inca   5   ml  
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari