Elena cheltuieste o suma de bani in trei zile astfel: in prima zi cheltuieste doua treimi din suma si inca 15 lei , a doua zi cheltuieste 40% din rest, iar a treia zi cheltuieste restul de 27 de lei. Aflati:
a) ce suma a avut Elena initial?
b) ce suma a cheltuit Elena in a doua zi?
x=suma de bani 2x/3+15=ziua 1 x-2x/3-15= x/3-15 =rest (x/3-15)×40%=(x/3-15)×2/5=2x/15-6 = ziua 2 2x/3+15+2x/15-6+27=x 2x/3+2x/15+36=x 10x+2x+540=15x 3x=540 x=180 lei sum ainitiala 2x180/15-6=18 lei a cheltuit in ziua 2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!