👤

Marin a cumparat 8kg de dovlecii la pretul de 2lei klilogramul.
Cu 8 lei,Ana acumparat 2L de lapte.
Tot cu 8 lei,Dana a cumparat o bucata de panglica la pretul de 2leii metrul.

Ce afli calculind: a) 8 leii: 2=....lei b) 8* 2= ...lei c) 8lei:2 lei=..?


Răspuns :

8lei:2=4lei un L de lapte
8*2=16 lei 8kg de dovleci
8lei:2lei=4m de panglica
8:2=4 lei l de lapte
8*2=16 lei dovleceii
8:2= 4 lei m panglica
l de lapte      |-----------------|
kg dovlecii    |--------------------------|
m panglica    |-----------------|