Cîtă soluție de 10% și cîtă soluție de 18% trebuie de amestecat pentru a obține 150 grame de soluție de 12%? Vă rog, ajutați-mă! Dacă puteți cu rezolvare
ms1*10+ms2*18=150*12 ms1+ms2=150 ==>ms1=150-ms2 si inlocuiesti in prima ecuatie 10(150-ms2)+ms2*18=1800 1500-10ms2+18ms2=1800 8ms2=300 ==>ms2=37,5 , ms1=150=37,5=112,5
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!