Răspuns :
cinci = ac, atribut adjectival
le- = Ac, complement direct
mititica= N, atribut adjectival
I- =D, complement indirect
de alun= ac, atribut substantival prepozitional
farfuriei = G, atribut substantival genitival
le- = Ac, complement direct
mititica= N, atribut adjectival
I- =D, complement indirect
de alun= ac, atribut substantival prepozitional
farfuriei = G, atribut substantival genitival
-cinci=caz Ac, atribut adjectival
-le-= caz D, Complement indirect( nu sunt 100% sigur)
- mititica= caz Ac, Atribut adjectival
- l- =caz D , f.s Complement indirect
-de alun= caz Ac, f.s de Atribut substantival prepozitional
farfuriei =G , Atribut substantival genitival
-le-= caz D, Complement indirect( nu sunt 100% sigur)
- mititica= caz Ac, Atribut adjectival
- l- =caz D , f.s Complement indirect
-de alun= caz Ac, f.s de Atribut substantival prepozitional
farfuriei =G , Atribut substantival genitival
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!