Un tren franat strabate pana la oprire 1,8 km in 3 minute. Stiind ca s-a miscat uniform incetinit viteza initiala a trenului este: a. 71km/h b. 72km/h c. 73km/h d. 74km/h e. 75km/h. Va rog frumos sa ma ajutati. Imi trebuie rezolvare completa.
Scrii legea vitezei
V=V0-at care este zero in punctual de oprire
V=V0-at=0 de unde
V0=at si a=V0/t
Spatiul parcurs este S=V0²/2a=V0²/2Vo*t=V0*t/2 V0=2*S/t
Vo=2*1800/3*60=20m/s
20*3,6=72Km/h Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!