👤

O persoana cumpara 40m de stofa.Daca un metru de stofa ar fi costata cu 10000 lei mai putin s-ar fi platit suma de 2000000 lei.Afla petrul unu metru de stofa.

Răspuns :

40*(x-10 000)=2 000 000
x-10 000=50 000
x=50 000+10  000
x=60 000lei

n = metrul de stofa
(n - 10 000) * 40 = 2 000 000
40n = 2 000 000 + 400 000
40n = 2 400 000
n = 2 400 000 : 40
n = 60 000 lei/metru
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari