👤

1.Calculati raportul atomic pentru hidroxidul de calciu Ca(0h)2.
2.Calculati raportul de masa pentru CaCO3.
3.Calculati numarul de molecule de hidrogen continute in 2g H2.
4.Calculati numarul de molecule continute in 68g NH3.
5.Calculati numarul de moli de azot continuti in 280 kg azot.
6.In cate grame de CH4 sunt cuprinse 120g carbon?
Va roog! E urgent! :) :) :)


Răspuns :

2.Ca:C:O= 40:12:16*3 =40:12:48=10:3:12
1.rap atomic : Ca:O:H=1:1:2
3.C=12
O=16
MCHâ‚„=12+4
=16g/moli
[tex] \frac{m}{M} [/tex]
[tex] \frac{120 g}{16g} [/tex]=7,5 moli COâ‚‚