Răspuns :
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Determinam masa de NaOH ce reactioneaza(masa dixzolvata md).
ms = 8 g solutie de NaOH; c% = 40%.
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 40*8/100 = 3,2(g NaOH).
Mase molare: pentru NaOH este 1*23 + 1*16 + 1*1 = 40(g/mol); pentru CO2 este 1*12 + 2*16 = 44(g/mol).
Determinam acum masa de CO2 ce reactioneaza cu 3,2 g NaOH.
CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O
Daca 1*44 g CO2 reactioneaza cu 2*40 g NaOH
Atunci x g CO2 vor reactiona cu 3,2 g NaOH
x = 44*3,2/(2*40) = 1,76(g CO2).
Daca vrei si exprimarea in moli, asta inseamna 1,76/44 = 0,04(moli CO2).
Determinam masa de NaOH ce reactioneaza(masa dixzolvata md).
ms = 8 g solutie de NaOH; c% = 40%.
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 40*8/100 = 3,2(g NaOH).
Mase molare: pentru NaOH este 1*23 + 1*16 + 1*1 = 40(g/mol); pentru CO2 este 1*12 + 2*16 = 44(g/mol).
Determinam acum masa de CO2 ce reactioneaza cu 3,2 g NaOH.
CO2 + 2NaOH = Na2CO3 + H2O
Daca 1*44 g CO2 reactioneaza cu 2*40 g NaOH
Atunci x g CO2 vor reactiona cu 3,2 g NaOH
x = 44*3,2/(2*40) = 1,76(g CO2).
Daca vrei si exprimarea in moli, asta inseamna 1,76/44 = 0,04(moli CO2).
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!