Am nevoie de ajutor pentru rezolvarea acestei probleme
Calculeaza masa glucozei care se formeaza din zahar cu masa de 360g care contine 95% de zaharoza(C12H22O11)
95% din 360g=mzaharoza=95*360/100=342g
hidroliza zaharozei duce la un amestec de glucoza si fructoza
342g................................180g
C12H22O11 + H2O -> C6H12O6 + C6H12O6
342g................................x=?
x=342*180/342=180g glucoza
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!