👤

3kg de cartofi costa 12 lei. PROBLEMA CU PLAN!
Cit costa 5 kg de cartofi?

Varog frumos schema problemeii shi rezolvarea multumim!


Răspuns :

12 : 3 = 4 un kg de cartofi
4x5 =20 5 kg de cartofi.

1) rezolvarea:
                12:3kg=4kg
                 4kgx5kg=20kg
 2)rezolvarea printr-un singur exercitiu :
                   (12:3kg)x5kg=
                  =4kgx5kg
                  =20kg
asa cred eu ca e.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari