Calculezi mai intai masele moleculare: MH2O= 2*1+16=18 uam/ MCaO=40+16=56uam. Apoi faci proportii:
18 g H2O.....56 g CaO /
x g H2O.....3*56 g CaO. Iar de aici scoti pe 'x':
x= 18*3*56 totul supra 56. Se simplifica 56 cu 56, iar 18*3=54 g H2O.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!