👤

O cantitate de 9,4 g oxid de potasiu K2O reactioneaza cu 46,6 g apa. Ce concentratie procentuala va avea solutia de hidroxid de potasiu KOH formata?
Vreauu repedeee


Răspuns :

K2O + H2O ⇒ 2 KOH 
M K2O = 2*39 + 16 = 94
M KOH = 39 + 16 + 1 = 56

94        18             56
K2O + H2O ⇒ 2 KOH 
9,4                         X

X = 9,4*56/94 
X= 5,6g  KOH (md)

c = md/ms * 100
ms = md + mH2O = 5,6 + 46,6 = 52,2g
c  = 5,6/52,2 *100
c = 10,72 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari