Răspuns :
1.H:Cl:O=1:1:4
2.H:Cl:O=1:35.5:64
3.Masa moleculara HClO4=1*1+1*35.5+4*16=1+35.5+64=100.5g
4.100.5gHClO4............1gH.............35.5gCl............64gO
100g............................x.................y......................z
x=1*100/100.5=0.99%H
y=35.5*100/100.5=35.32%Cl
z=64*100/100.5=63.68%O
5.1mol HClO4...................64gO
3moli HClO4.....................x
x=64*3/1=192gO
6.100.5g HClO4..................64gO
x.......................................32gO
x=100.5*32/64=50.52g HClO4
2.H:Cl:O=1:35.5:64
3.Masa moleculara HClO4=1*1+1*35.5+4*16=1+35.5+64=100.5g
4.100.5gHClO4............1gH.............35.5gCl............64gO
100g............................x.................y......................z
x=1*100/100.5=0.99%H
y=35.5*100/100.5=35.32%Cl
z=64*100/100.5=63.68%O
5.1mol HClO4...................64gO
3moli HClO4.....................x
x=64*3/1=192gO
6.100.5g HClO4..................64gO
x.......................................32gO
x=100.5*32/64=50.52g HClO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!