👤

Un corp de masa,m=58kg cade liber de la inaltimea,h=5m.Calculati Lucrul mecan(L) efectuat de greutate pana cand corpul ajunge la suprafata Pamantului

Răspuns :

Se dă :
m=58     h=d      L=58de înmulțit la 5=290 joule
  h=5      L=Fd      
L-?