O cutie de lemn are forma unui cub cu latura de 50 cm . se vopseste cutia in exterior ,pe toate fetele . Cate kilograme de vopsea sunt necesare stiind ca pentru a acoperi o suprafata de 1 m patrat se folosesc 100 g de vopsea ?
REPEDEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
50cm = 0,5 m Suprafata unei fete laterale = [tex]0,5 ^{2} [/tex] = 0,25 [tex]m^{2} [/tex] Suprafata totala = 6 x 0,25= 1,5 [tex]m^{2} [/tex] masa vopsea = 1,5 x 0,1 kg = 0,15 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!