Greutatea unui meteorit, masurata la suprafata pamantului este de 490 N. Acelasi meteorit are, la suprafata planetei Marte, o greutate de 185 N. Stiind ca acceleratia gravitationala pe pamant este g indice p = 9,8 N / kg, calculati acceleratia gravitationala pe Marte.
Se dă: Gp=490 N Gm=185 N gp=9,8 N/kg gm - ? G=m·g Gp=mp·gp Gm=mp·gm ⇒gm=Gm/mp mp=Gp/gp mp=490 N/9,8 N/kg mp=50 kg gm=185 N/50 kg gm=3,7 N/kg Răspuns: Accelerația gravitațională pe planeta Marte este de 3,7 N/kg.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!