Răspuns :
Se dă:
m₁=145 g=0,145 kg
m₂=156 g=0,156 kg
m₃=149 g=0,149 kg
m - ?
m=(m₁+m₂+m₃)/3
m=(0,145 kg+0,156 kg+0,149 kg)/3
m=0,45 kg/3
m=0,15 kg
Răspuns: Masa medie a unui măr este de 0,15 kilograme, adică 150 de grame.
m₁=145 g=0,145 kg
m₂=156 g=0,156 kg
m₃=149 g=0,149 kg
m - ?
m=(m₁+m₂+m₃)/3
m=(0,145 kg+0,156 kg+0,149 kg)/3
m=0,45 kg/3
m=0,15 kg
Răspuns: Masa medie a unui măr este de 0,15 kilograme, adică 150 de grame.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!