O ai rezolvata un pic mai sus. Aplici ultima formula Q=m*c*Δt unde m=70kg, (Un litru de apa cantareste un kg), c=4180J/kgK si Δt=60-10=50C Inlocuiesti in formula si calculezi. Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!