👤

Bunica a cumparat 1.75 kg rosii 3,9 kg cartofi si 3 kg mere.Stiind ca 1 kg de rosii costa 2,5 lei,1 kg de cartofi 1,3 lei si 1 kg mere 3,50 lei,aflati ce
rest a primit de la 50 lei.


Răspuns :

50-(1,75*2,5+3,9*1,3+3*3,50)=50-(4,375+5,07+10,5)=50-19,945=30,055 lei rest
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari