👤

25 g NaOH se dizolva in 375 grame H2O. Solutia rezultata reactioneaza cu 200 ml solutie H3PO4, Scrieti ecuatia reactiei chimice :
a) calculati C% a solutiei de NaOH
b) Calculati CM a solutiei H3PO4
c) Calculati masa de care rezultata


Răspuns :

3 NaOH + H3PO4 ---> 3 H2O + Na3PO4
25+375=400 g =>c%=25/400*100=6,25%
3*40 g NaOH......1 mol H3PO4
25 g NaOH.......x moli H3PO4       x = 0,20833 moli
cM=nr moli/volum=0,20833/0,2=1.04165 moli/litru
3*40 g NaOH.....164 g Na3PO4
25 g NaOH.........x g Na3PO4          x = 34,166 g Na3PO4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari