11) Raportul razelor pistoanelor unei prese hidraulice este 20. Ce forta
actioneaza asupra pistonului mic pentru a ridica un corp cu greutatea 32KN?
Ajutati-ma am nevoiee repede dau coronita
Presiunea in toata masa lichidului are aceeasi valoare. P=F1/S1=F2/S2 S1=π*R1² (la pistonul mic) S2=π*R2² (la pistonul mare unde se ridica G=32 kN=32 000N) F1/π*R1²=G/π*R2² Dupa ce simplifici cu π scoti F1=G*R1²/R2²=32 000/400=80N Calculeaza si tu. Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!