Răspuns :
Fermentația alcoolică a glucozei:
C₆H₁₂O₆ + O₂ → 2C₂H₅OH + 2CO₂↑
Concentrația procentuală: [tex]C=\frac{m_d}{m_s}\cdot100[/tex] , unde:
md - masa de substanță dizolvată (solvat) - C₂H₅OH în cazul nostru
ms - masa întregii soluții (ms = md + m apă, dacă nu se specifică alt solvent)
Se dau:
ms = 500kg sol. C₂H₅OH , C = 15%
Se cere:
m (C₆H₁₂O₆) = ?
Rezolvarea problemei:
- se deterimină masa de C₂H₅OH dizolvat în soluția dată:
[tex]C=\frac{m_d}{m_s}\cdot100\implies m_d=\frac{C\ \cdot\ m_s}{100}=\frac{15\ \cdot\ 500}{100}=60\ kg[/tex]
- se determină, de pe ecuația reacției chimice, masa de C₆H₁₂O₆ necesară fermentației:
x 60kg
C₆H₁₂O₆ + O₂ → 2C₂H₅OH + 2CO₂↑
180 2×46
⇒ x = (60×180)/2×46 = 117.39 kg C₆H₁₂O₆
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!