👤

Ce cantitate de metan rezulta prin reactia directa dintre carbon si hidrogen , daca s-a folosit hidrogenul obtiunut prin reactia dintre 400 g acid clorhidrc 36,5 %  si zinc ?


Răspuns :

        147                  x  
Zn + 2HCl ⇒ ZnCl₂ + H₂
         36,5*2              2
Cp=[tex] \frac{md}{ms} [/tex]*100
md=[tex] \frac{Cp*ms}{100} [/tex]
md=[tex] \frac{36,5*400}{100} [/tex]
md=146g HCl

x=[tex] \frac{146*2}{36,5*2} [/tex] = 4 g Hâ‚‚

        4          y  
C + 2H₂ ⇒ CH₄
       2*2      16

y=[tex] \frac{4*16}{4} [/tex]
y=16 g CHâ‚„
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari