👤

Pentru a vinde o cantitate de banane in perioada de timp preconizata,trebuia sa se vinda zilnic 40 kg.In fiecare zi s-au vindut cu 20 kg de banane mai mult si,astfel,toate bananele au fost vindute in 3 zile inainte de termen.Pentru cate zile era preconizata vinzarea bananelor.Ajutorr va rog multt

Răspuns :

Notez : x = zile
          y = cantitate

60 + 60 + 60  = 3x ( Pentru ca , s-a vandut cu 20 kg mai mult in fiecare zi )
180 = 3x
 60 = x
Deci in 3 zile s-au vandut 180 kg ( cu 20kg in + in fiecare  zi) . Daca simplificam cu 3.  Intr-o zi s-au vandut 60 kg

Deci
x supra 40 - 3 =x supra 60

y/40 - 3 = y/60   Inmultesc totul cu 120 ca sa am numitorul comun
3y - 360 = 2y
y = 360 Kg  
 
Deci 360 kg impartit la 40 kg =  x
            x= 9 zile .

Azi am vazut mesajul .altfel iti raspundeam mai repede .
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari