👤

reactioneaza 5 moli Na cu o cantitate necesara la Cl avand loc o pierdere de 5 % din masa compusului rezultat din reactie . Compusul format se dizolva in 80 g apa . se cere :
a) ecuatia reactiei chimice
b) masa de substante rezultata
c) concentratia procentuala a solutiei formate


Răspuns :

5 moli           x moli
a)2Na+Cl2->2NaCl
2 moli          2moli
b)x=5moli NaCl
1 mol.......................117 g
5moli.........................y g
y=585g NaCl
5% din 585=29,25 g NaCl
c)
c/100=585/(585+800)
c/100=585/1385
c=42,23%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari