145 g solutie de acid clorhidric de concentratie 36.5% reacționează cu azotatul de argint
Ce conturate de azotat de argint se consuma?
Cata clorura de argint se obține ?
52,925 g x g y g HCl + AgNO3⇒ AgCl + HNO3 36,5 g 170 g 143,5 g [tex] \frac{36,5}{100} = \frac{m d}{145} [/tex]⇒md=52,925 g HCl x=246,5 g AgNO3 y=208,075 g AgCl
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!