reactioneaza 5 moli de sodiu u cantitatea necesara de clor avand loc o pierdere de 5 % din masa compusului rezultat in reactie . compusul format se
dizolva in 800 g apa
a) ecuatia reactiei chimice
b) masa substantei rezultate
c) concentratia procentuala a solutiei formate
n N= 5 moli
pierdere 5%
m H2O ( APEI ) = 800g
___________________________
ecuatia
m substantei rezultate
C= ?
Cl2 + 2 Na = 2 Na Cl
5 moli x moli a)2Na+Cl2->2NaCl 2 moli 2moli b)x=5moli NaCl 1 mol.......................117 g 5moli.........................y g y=585g NaCl 5% din 585=29,25 g NaCl c)mai tirziu daca am timp
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!