Răspuns :
Scrii ca forta electromagnetica F1=B*I*L, este egala cu forta elastica de deformare a resortului dinamometrului F2=K*Δl. Deci
B*I*L=k*Δl
De aici scoti intensitatea curentului electric
I=k*Δl/B*L unde
k=10N/m
Δl=1cm=0,01m
B=50mT=0,050T
L=5cm=0,05m
Inlocuiesti, caalculezi si obtii intensitatea I in A.
Succes!
B*I*L=k*Δl
De aici scoti intensitatea curentului electric
I=k*Δl/B*L unde
k=10N/m
Δl=1cm=0,01m
B=50mT=0,050T
L=5cm=0,05m
Inlocuiesti, caalculezi si obtii intensitatea I in A.
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!