👤

Calculati in cat timp parcurge lumina distanta de la soare la pamant.
URGENT AM NEVOIE PE MAINE!!!!!


Răspuns :

v=[tex] \frac{d}{t} [/tex]
t=[tex] \frac{d}{v} [/tex]
viteza luminii (c) =300000km/s
d=150000000km
t=[tex] \frac{150000000}{300000} [/tex]
t=500s=8,(3)s