👤

Un produs sa scumpit cu 10% din pretul pe care la avut dupa un timp produsuk sa scumpit din nou cu 10% din noul pret ajungand asfel sa coste 13,31 lei .
a) Calculati pretul initial al produsului.


b) Aflati cu ce procent din pretul initial sa marit pretul produsului dupa cele doua scumpiri.


Răspuns :

A.13,31-(10%+10%)=13,31-20%=13,31-2,662=10,648(lei) B.100%=13,31lei 20%=2,662lei 20 % din pretul initial